FİLM DETAYI

Yönetmen: Denis Villeneuve

Oyuncular:

   harrison_ford ryan_gosling jared_leto sylvia_hoeks robin_wright
Harrison Ford
Rick Deckard
Ryan Gosling
Officer K
Jared Leto Sylvia Hoeks Robin Wright
mackenzie_davis carla_juri lennie_james ana_de_armas dave_bautista
Mackenzie Davis Carla Juri Lennie James Ana de Armas Dave Bautista

Tür: Bilim Kurgu, Distopik, Post Apokaliptik, Fantastik, Gizem, Seri

Imdb: –/10

Süre: – dakika

Stüdyo: Warner Bros

Box Office: –

Vizyon Tarihi: 6 Ekim 2017 – Türkiye

FRAGMAN

SİNOPSİS

1982 yapımı olan ve Türkçeye Bıçak Sırtı olarak çevrilen filmin devamı niteliğini taşıyan Blade Runner 2049 filmi, yine Türkçeye Bıçak Sırtı 2 olarak çevrilmiş. İlk film olan Blade Runner 2019 yılı geleceğini bize 1982 yılında anlatırken yıllar 2017’yi gösterdiğinde yönetmen Ridley Scott‘ın tahtına Denis Villeneuve geçiyor ve bize 2017 yılında 2049 geleceğini anlatıyor. Bir uyarlama filmi olan eser, Philip K. Dick romanlarından uyarlanarak sahneye taşınmış. Kadrosunda yer alan Robin Wright, Ana de Armas, Carla Juri, Mackenzie Davis, Barkhad Abdi, David Dastmalchian, Hiam Abbass, Lennie James ve Dave Bautista gibi isimler, filme farklı bir atmosfer katıyor.

Filmi izlememiş olmamıza rağmen, kullanılacak bazı teknikleri tahmin edebiliyoruz. Ama eserin yönetmeni, sürprizleri ve beklenmeyen sonuçları ile bizleri ters köşe yapan bir yönetmen. 30 yıl içinde replikantlardan hiç haber alınmasa da varlıklar hep konuşulur ve insanlık için ne derece tehlikeli bir hale gelebildikleri bilinir. 1982 yapımında gördüğümüz replikantlar yapay zekayı öylesine üst düzeye çıkartmışlardı ki farklı testler üzerindeki cevaplara göre ancak insan mı replikant mı oldukları tespit edilebiliyordu.

Rick deckard hatrı sayılır derecede replikant’ı yakalayıp kanun ve düzen dışına çıkan bu dna’ları kopyalanmış yarı sentetik  organizmaların hayatlarına son verme yetkisine sahipti. Bir çok kaçağı yakaladıktan sonra kendisinden şüphe duyan ve replikantları yakalamaktaki doğal yeteneğinin aslında her şeyin olağan sebeplerinden olabileceğinin kanıtı olduğunu düşünen dedektifimiz sözlü olmasa da gerçekte ne olduğunu anlamıştır. Aradan geçen 30 yıl sonrasının anlatıldığı Blade Runner 2049 filminde replikant avcısı dedektif Rick Deckard ortadan kaybolur. Lapd gelişmiş güvenlik kuvvetlerinin bu geçen 30 yıl içerisinde artık yeni teknolojileri ve üstün eğitimli yeni dedektifleri vardır. Dedektif K. Lapd dosyalarındaki eksikliği ve üzeri kapatılmış dosyaları gördüğünde ve özellikle bu konuların replikantların kendilerine başları olarak seçtiği replikantın öldürüldüğü dosyada farkettiği sırrı keşfeder. Dosyanın sahibi olan Rick Deckard’ı araştırmaya başlayan Dedektif K. bir çok şeyden şüphelenir ve Deckard’ın peşine düşmesiyle serüven başlar.

Bilim kurgu, dram ve gerilim üçlemisini tek bir filme sığdıran eser, bir yapay zekanın isyanı ile karşılaştırıyor bizi. Hatta bir değil, birden fazla. Konu itibariyle özetleyecek olursak, Los Angeles şehrinde geçen hikayede, Tyrell Şirketi’nin ürettiği replikantlar köle gibi çalıştırılmaktan sıkılıp Dünya dışı bir gezegende isyan başlatıyorlar. Sonrasında farklı sürprizler ve olaylar gelişiyor ve günümüzün daha da ileri tarihlerinde devam ediyor. Süregelen hikayenin, kendi içinde bizleri de etkileyen konusu ile gayet verimli, gayet estetik bir dile imza atan eserde, pek çok cevap ve fırsat aslında bizleri bekliyor. Cevap diyoruz çünkü aklımızdaki bazı sorulara cevap vermiş film. Mesela yapay zekaların kontrolü gibi. Fırsat diyoruz çünkü geleceği gören romanların öncülüğünde çekilmiş. Belki de bizler de bu konuda öncü oluruz filmi izlerken, kendi hayal dünyamızda. 

Blade Runner 2049 Ne Zaman Vizyona Çıkacak?

Fütürist akımın öncülerinden serinin ilk filmi sonrası biz bilim kurgu ve gelecek meraklılarını , Blade Runner 2049  6 Ekim 2017 tarihine kadar bekletecek gibi gözüküyor. İlk fragmanı yayınlanan serinin ikinci filmi Blade Runner 2049 ikinci fragmanını 8 Mayıs Pazartesi günü yayınlanacak. 2. Fragmanı filmönerileri.com adresinde fragmanlar bölümünden ilk izleyenlerden birisi olabilirsiniz. Blade Runner serisi fanları film hakkında gelen bütün yeni bilgileri filmin bu sayfasından takip edebilirler.

FİLM ANEKDOTLARI

 1 –  Yönetmen Denis Villeneuve son dönemlerin oldukça tutmuş ve beğenilen filmlerin yönetmeni olarak özellikle Geliş – Arrival filmi sonrası bilim kurgu severlerin beklentilerini de yüksekte tutmasını sağlıyor.

denis_villeneuve

Son Dönem Denis Villeneuve Filmleri

Geliş – Arrival (2016)

Sicario (2015)

Düşman – Enemy (2013)

Tutsak – Prisoners (2013)

İçimdeki Yangin – Incendies (2010)

 

 

 2 –  En iyi soundtrackler arasında yerini almış ve yıllardır bu serüveni en güzel şekilde betimleyen fütüristlere ilahi tadında, müzikleri her dinlediğinizde geleceğe süzüldük. Ünlü müzik prodüktörü Vangelis imzalı en güzel işlerin yapım yılı 1982 markalı Blade Runner Soundtrack‘inden ne aldıysak Blade Runner 2049’dan da onu bekliyoruz çok mu ?

 

 

 3 –  Gerçeği sorgulayan iki LAPD özel Replikant avcı biriminden yeni nesil dedektif Officer K. ve  gerçek benliğini varlığını sorgular derecede doğruları arayan eski kurt Officer Rick Deckard sırlarla dolu gizem perdesinin arkasındakiler’in peşindeler.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.