FİLM DETAYI

Yönetmen: Rupert Sanders

Oyuncular:

ghost-in-the-shell  ghost-in-the-shell  ghost-in-the-shell  ghost-in-the-shell ghost-in-the-shell
 Scarlett Johansson

Major

Takeshi Kitano

Aramaki

Michael Pitt

Kuze

Christopher Obi

Ambassador Kiyoshi

Pilou Asbæk

Batou

Tür: Fantastik, Bilim Kurgu, Anime, Manga, Kült

Imdb: 6.8/10

Süre:  106 dakika

Stüdyo: Paramount Pictures

Box Office: $40,252,290

Vizyon Tarihi:  31 Mart – Türkiye

FRAGMAN

SİNOPSİS

Anime sevenler için oldukça önemli bir detaya sahip olan Ghost In The Shell, oldukça güçlü bir yapım ile karşımıza geliyor diyebiliriz. Mamoru Oshii imzalı olan eserde, 1995 senesinin güçlü yapımı olan ünlü animasyon filmi Ghost In The Shell’in aslında aksiyon uyarlaması olarak karşımıza çıkıyor. Film, yapısı ve konusu itibariyle de eleştirilere açık olsa da, kesinlikle beklentileri karşılayacak türden bir film olacağını düşünüyoruz. Vizyon tarihi 31 Mart 2017 olan film, kendi içinde çeşitli detayları izleyicilere sunuyor.

Film hakkında hikayeden, kurgudan ve konudan bahsedecek olursak, senaryo itibarıyla ve Türkçe isme çeviri itibarıyla da ilgimizi çeken bu film, kesinlikle hitap ettiği kitle açısından da önem arz ediyor. Çünkü günümüzde, anime eserlerinden uyarlanan (ya da yeniden gündeme getirilerek farklı şekillerde sunulan) eser sayısı gerçekten az. Kaliteli filme verilen süre zarfı, Ghost In The Shell filmi ile yeniden alevlenecek gibi görünüyor.

Türkçe’ye ‘Kabuktaki hayalet’ olarak çevrilen film, esasında 9. Birlik özel görev gücü olarak ön plana çıkarılan bir ekibin başında yer alan bir hibritin hikayesini konu alıyor. İnsan ve Cyborg olarak betimlenen bu hibrit, 9. Birlikle birlikte hareket ediyor ve kendisini tehlikeli suçları önleme konusunda yetiştirmekle meşhur. Birliğin (ya da karakterimizin) tek amacı, modern dünyanın siber teknolojisinde ön plana çıkan gelişmelerini ve girişimlerini yok etmek isteyen kötü karakterlere karşı bir savaş vermek. Hanka Robotic olarak bilinen veri ile savaşacak olan hibritimiz, oldukça özel güçlere sahip diyebiliriz. Sürprizini bizler de merak ediyoruz gerçekten.

Pek çok manga takipçisinin de yakinen bileceği Kodansha Comics dizisinden esinlenerek yazılan film, Masamune Shirow tarafından kaleme alınmış. Ayrıca eserin illüstratörü de bizzat Masamune Shirow olarak ön plana çıkıyor. Henüz sinemalarda yayına giren filmde Scarlett Johansson Major yani tam adıyla Motoko Kusanagi kült yapımın baş rolünde izlerken, Pilou Asbæk  ise Batou rolünde Scarlett ile Lucy filmindeki efsanevi rol arkadaşlığını devam ettiriyor. Ünlü Japon yönetmen Takeshi Kitano ‘yu Daisuke Aramaki, Juliette Binoche‘u Dr. Ouelet, Michael Pitt ‘i Kuze, Chin Han‘ı Togusa, Danusia Samal ‘ı Ladriya, Lasarus Ratuere ‘ı Ishikawa rollerinde seyrediyoruz.

Geleceğin dünyasını sokakların atmosferini, fütüristik teknolojileri  en iyi kalitede izlenmeyi hak ediyor. Hele ki bu Ghost In The Shell gibi kült bir klasikse tek bir sahne atlamadan efektleri ve aksiyon sahnelerinin yeni efekt 3D teknolojisinden yararlanan yani özellikle IMAX destekleyen sinemalarda izlemenizi kesinlike tavsiye ediyoruz. Karakterlerin, yapıların o büyüleyici muazzam detaylarının keyfini ancak bu şekilde çıkartabilirsiniz.

Efektleri kadar Ghost In The Shell soundtrack’i ile de hayranlarına Clint Mansell ile göz kırpıyor. The Fountain, Pi ve Noah gibi soundtrackleri ün yapmış müthiş bir prodüktör olan Mansell fütürist ezgileri kesinlikle çok iyi kotarıyor. Kulağa gelecekte sokaklarda geziyormuşçasına enstrumental bir şölen kıvamında hayaller katan ince bir tını bırakıyor. Enjoy the silence eşliğinde ilerleyen fragmanı ardından Ghost In The Shell müziklerinin bir Blade Runner efsanesi olan Vangelis tadında olup olamayacağı tartışıla dursun filmin soundtrack’i aldığı yorumlar itibariyle şimdiden fanlarını memnun etmiş gibi duruyor.

Masamune Shirow 90’lı yılların başında Manga Film ve Dizilerin yaygınlaşması ile büyük bir ivme kazanarak geleceğin dünyasına bir ayna tutuyordu. İşte bu Masanori Ota Manga menşeili geleceğin fütüristik yayınlarının atası diyebileceğimiz bir akım yarattı. Mamoru Oshii imzasını taşıyan 1995 çıkışlı Kabuktaki Hayalet Manga serisi de bu distopik ve bir nevi post apokaliptik yayınlara öncülük ediyor. Beyazperde teknolojinin gelişimini, günlük hayatın gelecek tasarımlarındaki kaygılarını ve bileşiminin ilk adımlarını neredeyse Manga kültürü ile birlikte adım atmaya hatta emeklemeye başladığını kabul etmeliyiz.

Distopya özlemiyle yanıp tutuşan bir nevi fütüristlere robot, sibernetik ve sentetik insan alaşımı organizmaların gelecekte hayatı ne kadar değiştirebileceğinin bir prototipi olarak kanıtlarıyla kurguluyor ve sunuyor. Robotların filmin ana temasını oluşturan sentetik kabuklar sayesinde teknolojinin en üst seviyesine evrilerek insan formuna geçmesini anlatan bu filmi izlemeden önce sizlere tavsiyemiz Mamoru Oshii imzalı 1995 yılı Manga serisi olan Kabuktaki Hayalet yani Ghost In The Shell Manga ‘yı seyretmeniz olacak.

 

FİLM ANEKDOTLARI

  1 –   Kült Sci-Fi usta işi görüntü yönetmenlerine nazire atmosferine bir de adeta gelecekte süzülüyormuş hissi veren Ghost In The Shell Soundtrack’i eklenmiş. Ünlü müzisyen Clint Mansell tarafından Manga kültürüne de yatkın nitelikte compose edilen müziklerin bazıları 95 yılı etiketli Animeye de selam çakıyor.

  2 –   Harika bir Gala küçük bir festivale dönüştürülüp Anime severler hatta Ghost In The Shell fanları en ince detayına kadar düşünülmüş ve ön gösterim-geri sayım tadında bir Tokyo Event gerçekleştirilmiş. 1995 Anime müzikleri prodüktörlerinden Kenji Kawai ve orkestrasından harika bir performans izlerken, Takeshi Kitano, Scarlett Johansson, Rupert Sanders’ın Anime Dünyasına ve Kabuktaki Hayalet’e dair bir çok soru da cevap bulmuş.

 

 

 

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.