FİLM DETAYI

Yönetmen: Danny Boyle

Oyuncular:

 ewan-mcgregor-trainspotting-2  ewen-bremner-trainspotting-2  jonny-lee-miller-trainspotting-2  robert-carlyle-trainspotting-2  kelly-macdonald-trainspotting-2
Ewan McGregor
as Mark Renton
Ewen Bremner
Spud
Jonny Lee Miller
as Sick Boy
Robert Carlyle
as Begbie
Kelly Macdonald
as Diane

Tür: Dram, Seri

Imdb: 7.8/10

Süre: 118 dakika

Stüdyo: TriStar Pictures

Box Office: $2,289,243

Vizyon Tarihi: 5 Mayıs 2017 – Türkiye

FRAGMAN

SİNOPSİS

Trainspotting 2  olarak karşımıza çıkan film, 2017 drama ve komedi dalında sinema severlerin karşısına çıkıyor. 3 Mart 2017 tarihinde vizyona girecek olan filmde, yönetmen koltuğunda Danny Boyle oturuyor. Dram ve komedi kategorisinde sunulan film, aslında bir devam filmi diyebiliriz. 1996 senesinde vizyona girmiş olan ve tabiri caizse olay yaratan bir film olan ‘Trainspotting’ filminin devamı niteliğinde ön plana çıkarılan Trainspotting 2  filmi, tanıdık başroller ile gayet keyifli bir film olacak gibi görünüyor. Ewan McGregor, Robert Carlyle, Jonny Lee Miller, Ewen Bremner gibi isimlerin oyuncu koltuğunda oturduğunu gördüğümüz andan itibaren, gerçekten nasıl bir devam filmi olacağı konusunda heyecan duymaya ve filmi ciddi anlamda merak etmeye başladık. Lakin alt metinden de anlaşılacağı üzere, uyuşturucunun etkilerini farklı gözlemle ve gözlerle anlatan yönetmen, bu filmde durumu yine trajikomik ve dramatik yönleri ile ele almış. En azından ilk filme göre düşüncemiz bu yönde. İlk filminin gölgesinde kalmayacağını düşünüyor, güncel tuttuğu oyuncu kadrosu ve keyifli teması ile oldukça sevileceğini düşünüyoruz.

İlk filmi kendi aramızda konuştuğumuz anlarda gördük ki, filmin senelerdir beklendiği, oldukça büyük bir gerçek. Sabırsızlıkla bekleyenlerden tutun da, senaryo ve oyunculuklar ile ilgili komplo teoriler üreten yoğun bir kitle de söz konusu. Lakin biz, film ile ilgili gayet iyi niyetimizle güzel düşüncelere sahip olarak izlemek ve sizlere sunmak istiyoruz. Estetik bir dille, en sert hikayeleri bile güzel bir şekilde anlatabilen bir yönetmen Danny Boyle. Oldukça dinç bir üslubu var ve bu üslubu kullanırken, pek çok yere temas etmekten de kaçınmıyor diyebiliriz. Komedi dalında Amerika tarafından üretilen pek çok filmde, aslında sade bir konu olur ve oyunculuklar ile teknikler ile süslenir yoğun detaylar. İşte bu filmdeki konu, bu düşünceyi biraz olsun yıkacak türde. Hem oyunculuklar, hem teknik, hem de ekip ruhunun bu filmi dirilteceği, hatta yaşayan efsaneyi daha da canlandıracağı bir gerçek.

Trainspotting 2 Konusu

Mark Renton (Ewan McGregor), Spud (Ewen Bremner), Sick Boy (Jonny Lee Miller), Diane (Kelly Macdonald)  ve Begbie (Robert Carlyle) karakterleriyle 1996 yılında izlediğimiz 20’li yaşlardaki grubumuzu 40’a merdiven dayamış olarak serinin bu filminde yine aynı rollerde izliyoruz. Son 20 yılda kült film haline gelmiş Trainspotting defalarca ekranlardan döndü. Neredeyse tüm repliklerini ezbere bildiğimiz, müzikleri dillere pelesenk olmuş filmin ana akım sinemasının öncülerinden olmaya devam ediyor. İlişkileri farklı bir bakış açısından en sade ve tabiri caizse yalın haliyle sansürsüz aktarmayı başarabilen yapım fragmanıyla dahi adeta ortalığı yakıp yıktı.

Trainspotting ilk filmde Renton son vurgundan hiç ettiği paralarla gözlerden uzağa Edinburgh’tan uzağa kaçmıştı. Tüm arkadaşlarını yani ekibi arkasında bırakmak istemese dahi bir şekilde tek başına kaldığında kaçmanın en mantıklı yol olduğunu düşünmüştü. Arkadaşlarını Edinburgh semalarında yalnız bırakıp tüm ganimetle kaçan Renton çete tarafından kara listenin tam da başına yazılmıştır. Sick Boy, Spud, Diane ve Begbie hayatlarına kaldıkları yerden devam etmişler, yaşamın getirdiği güçlükler karşısında olgunlaşarak ve iş bularak devam etmişlerdir. Flashback şeklinde geçen bazı karelerde son işleri olan soygunda asıl gerçekleri Renton’un ağzından duyduklarında oldukça şaşırırlar. Bu gerçekler ışığında hayata bakış açılarını değişecek olan Trainspotting gang’in yeniden bir araya gelmeleri kaçınılmaz bir hal alır. Trainspotting mottosu olan “kız arkadaşından ayrıl”,  “yeni girdiğin işinden kovul”, “faturaları ödemeyi unut” ve ” en sevdiğin arkadaşına unutamayacağı bir şaka yap” ve her kese fuck ile başlayan kelimeler düz gibi filmin doğasını yansıtan sözleri yine yeni yeniden bol bol hissediyoruz. Trainspotting 2 kesinlikle kendini tekrar etmeden ilk filmin ruhunu yakalamayı başarıyor.

Trainspotting 2 Ne Zaman Vizyona Girecek ?

Sizler de Trainspotting 2 filmini merak ediyor ve bir an evvel izlemek istiyorsanız, 3 Mart 2017 tarihinde vizyona girmesini bekleyin ve yorumlarınızı bizlerle paylaşın. Şimdiden keyifli seyirler dileklerimizi iletiyoruz. PF Project ‘in film ile efsanevi parçası Choose Life hayatı akışına bırakırken tezatıyla hayatı nasıl kontrol altına alıp kendi seçimlerini, kurallarını ve doğrularını seçmen gerektiğini anlatırken bunu Trainspotting 2 ye aktarıldığını izlemek iki film arasındaki bağı açık ve net bir şekilde ortaya koyuyor. Kaotik hayatı benimserken dinamizminden, aile bağlarından, arkadaş ve dost seçiminden nasıl beslendiğini anlatan filmi spoiler yemeden bir an evvel izlemenizi öneriyoruz.

FİLM ANEKDOTLARI

 1 –   Iggy Pop, Brian Eno, Primal Scream, Blondie, New Order, Blur, Lou Reed, Pulp, Bedrock feat, Kyo, Elastica, Leftfield, Underworld, Damon Albarn gibi zamanın bilinen en iyi gruplarından çıkan o şahane Trainspotting soundtrack‘i 90’lı yıllarda tüm filmlere soundtrack kavramını getirecek kadar iyiydi. Kült film olmak sadece senaryo ve oyunculukla olmaz dedirtircesine efsaneyi harika bir şekilde taşıyordu.

  2 –  Trainspotting 2 Soundtrack‘i ilk filmin erişilemezler noktasına kadar kendisini atıyor ve kendisini defalarca dinletiyor. Efsane kaldığı yerden devam ediyor. Brit Pop tek bir albüme sığdırılsa bu kadar güzel parçaları bulmak güç olur dediğimiz Trainspotting Soundtrack’i kadar başarılı olan bu toplama albüm zaman ilerledikçe film tekrar tekrar izlendikçe hak ettiği yere geleceğini düşünüyoruz.

 

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.